Kreta – wprowadzenie

Region Krety posiada 601,131 mieszkańców (2001), co stanowi około 5,5% ogółu ludności kraju. Ludność miejska stanowi 41% ogółu ludności; ludność wiejska wynosi 42%, podczas gdy liczba ludności miejsko-wiejskiej pozostaje stała i wynosi 17% ogółu ludności.

Picture: Region of Crete

Kreta jest znana jako miejsce "słońca i morza". Jest to największa i najbardziej zaludniona z wysp greckich i piąta co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Jej głównymi zaletami są warunki klimatyczne, stanowiska archeologiczne (Knossos, Phaistos), klasztory, muzea, ciekawe miejsca historyczne, różnorodne zasoby naturalne od wysokich gór po długie plaże i krystalicznie niebieskie wody, połączone z szerokim zakresem działalności (wydarzenia kulturalne, sporty zimowe i wodne, etc), a także wysokiej jakości miejsca zakwaterowania poczynając od wszystkich kategorii hoteli, poprzez domki aż do apartamentów.

W grudniu 1993 roku, region Krety stworzył Regionalną Agencję Energetyczną w ramach realizacji regionalnej polityki energetycznej oraz w celu uczynienia Krety preferencyjnym obszarem do zastosowania znacznej ilości odnawialnych źródeł energii w Europie.

W 2001 roku Komisja Europejska nagrodziła region Krety i jej Regionalną Agencję Energetyczną pierwszą nagrodą dla Najlepszego Regionalnego Partnerstwa Na Rzecz Energii Odnawialnej (w ramach 2001 Campaign for Take-off Awards) za istniejące zakłady wykorzystujące odnawialne źródła energii na Krecie, a także za ich odnoszący sukcesy program zintegrowany: "Rozmieszczanie Na Dużą Skalę Odnawialnych Źródeł Energii na Krecie".