Artykuł redakcyjny: EnercitEE – Europejskie sieci, doświadczenia i rekomendacje pomagające uzyskać efektywność energetyczną miastom i obywatelom

Nowo przyjęta dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej (2012/27/WE) podkreśla znaczenie efektywności energetycznej w osiąganiu celów UE na rok 2020. My, partnerzy EnercitEE, planujemy podjęcie działań przygotowujących regiony i miasta do przestrzegania wymogów w zakresie efektywności energetycznej, jak również promujących wiedzę na temat różnych metod regionalnych i lokalnych stosowanych w Europie oraz wspierających wymianę doświadczeń, co w dalszej perspektywie umożliwi stworzenie wspólnego europejskiego rynku energetycznego.
W grudniu 2013 r. po czterech latach nastąpi pomyślne zakończenie tego ukierunkowanego na rezultaty projektu. 5 regionów europejskich – Saksonia, Południowo-wschodnia Szwecja, Górna Sabaudia, Emilia Romania i Dolny Śląsk w znacznej mierze przyczyniły się do zwiększenia swojej efektywności energetycznej.


Kluczowym elementem programu była wymiana doświadczeń. Międzyregionalne sympozja, szkolenia, wizyty studyjne, seminarium doradcze w kwestiach związanych z polityką i wymiana doświadczeń wśród decydentów stanowiły okazję do dyskusji i uzyskania wiedzy na temat podejść politycznych i instrumentów strategicznych, a także przykładów dobrych praktyk i studiów przypadku. Jedenaście podprojektów EnercitEE odegrało ważną rolę w procesie wzrostu efektywności energetycznej na poziomie lokalnym, zarówno za pomocą rozwiązań strategicznych, jak i realizacji badań pilotażowych na małą skalę. Dzielenie się wiedzą pomogło partnerom EnercitEE w tak wielu kwestiach, że każdy z uczestników projektu z wdzięcznością wspomina 4 lata poświęcone na jego realizację:

Arkadiusz Suliga (Dolny Śląsk): „Ogólnie rzecz biorąc, projekt EnercitEE okazał się bardzo udany jeśli chodzi o mobilizację obywateli i gmin do podwyższania efektywności energetycznej w ich regionie. Stanowi on potwierdzenie, że ciekawe działania przynoszące wiele korzyści nie muszą być kosztowne. Jesteśmy przekonani, że uzyskane doświadczenie i silna motywacja pozwolą nam na realizację innych podobnych projektów w przyszłości”.



Gian Carlo Muzzarelli (Emilia-Romania):
„14 listopada 2007 r. Zgromadzenie Ustawodawcze regionu Emilia-Romania zatwierdziło Plan Energetyczny. Plan ten stanowi instrument strategiczny umożliwiający kierowanie współpracą sektora energetycznego, gospodarczego i środowiskowego. Efektywność energetyczna i oszczędzanie energii to dla nas priorytetowy wybór, również w zakresie inwestycji, a głównymi stronami zainteresowanymi w tej kwestii są obywatele i władze lokalne. Dzięki temu założeniu region Emilia-Romania uzyskał doskonałą synergię pomiędzy Regionalnym Planem Energetycznym a projektem EnercitEE, który stanowi niezrównane narzędzie wymiany doświadczeń i przykładów najlepszych praktyk, umożliwiając nam ulepszanie naszych strategii i pobudzanie do zmian i kreatywności”.



Gunnar Nordmark (Smalandia): „Rada Regionalna Południowej Smalandii i działający w jej ramach Komitet Klimatyczny mają na celu uczynienie tej prowincji najbardziej ekologicznym regionem w Europie nie po to, aby uzyskać tytuł, ale przyczyniać się do zrównoważonej przyszłości nie tylko naszego zakątka, ale całej planety. Jeden mały region europejski nie może osiągnąć wszystkiego, ale jeśli będziemy działać razem, mamy szansę wiele zmienić. Dlatego właśnie wzięliśmy udział w projekcie EnercitEE za pośrednictwem Energikontor Sydost. W regionie Kronoberg władze lokalne i gminne uzgodniły, że priorytetami ich działania będą, między innymi, efektywność energetyczna i zrównoważony transport. Celem jest umożliwienie władzom lokalnym i obywatelom podejmowania właściwych decyzji w kwestiach związanych z klimatem w przyszłości. W ramach tych działań uczestnicy EnercitEE przekazali nam swoją wiedzę, przedstawili cenne przykłady najlepszych praktyk i inspirujące rozwiązania w zakresie polityki. Projekt EnercitEE umożliwił również nawiązanie kontaktów, które będą przydatne w przyszłości i ułatwią tworzenie zrównoważonej Europy i wdrażanie skutecznych rozwiązań mających na celu ochronę klimatu”.


Pascal Bel (Haute-Savoie):
„Energia jest jednym z głównym elementów kształtujących rozwój społeczeństwa. Na zmniejszenie zużycia węgla nie pozostało zbyt wiele czasu. Projekt EnercitEE zapewnił możliwość zebrania i wymiany doświadczeń i wiedzy praktycznej różnych regionów europejskich z zakresu efektywności energetycznej. Ten miniprogram, łączący funkcje strategiczne pięciu regionów europejskich w celu stworzenia bardziej innowacyjnego podejścia do tej kwestii, umożliwił wspólne przeprowadzenie zaawansowanych eksperymentów. Jestem przekonany, że partnerzy projektu odpowiednio wykorzystają zdobyte doświadczenie w swoich regionach, aby osiągnąć cele UE w zakresie zmniejszenia zużycia. Korzyści płynące z zastosowania tego podejścia posłużą nam wszystkim”.



Werner Sommer (Saksonia): „Projekt EnercitEE przyniósł nam wiele korzyści. Dowiedzieliśmy się wiele na temat sytuacji i podejść stosowanych w innych regionach Europy i mieliśmy możliwość uczestniczenia w efektywnej wymianie doświadczeń. Z jednej strony mogliśmy podzielić się z pozostałymi regionami skutecznymi rozwiązaniami z zakresu efektywności energetycznej funkcjonującymi w Saksonii, a z drugiej skorzystaliśmy z doświadczeń naszych partnerów z Europy i mieliśmy okazję do zastosowania ich sugestii w naszej pracy”.