Rekomendacje dla gmin w zakresie udziału w projektach europejskich

Czy uważasz, że trudno jest wziąć udział w projektach UE? Czy Twoja gmina nie posiada środków, które pozwoliłyby na administrowanie projektami UE?
Być może rozwiązaniem jest wzięcie udziału w miniprogramie, Administracja jest bardzo prosta, a w procesie realizacji i sprawozdawczości wsparcia udziela partner regionalny. Taka możliwość powstała w ramach programu UE INTERREG IVC w obecnym okresie programowania.

EnercitEE obejmował 11 podprojektów miniprogramu, w ramach których władze i organizacje lokalne mogły współpracować i wymieniać się doświadczeniami oraz usprawniać zarówno lokalną, jak i regionalną politykę w zakresie efektywności energetycznej. Projekty skierowane były do obywateli lub do władz lokalnych.
W omawianym miniprogramie uczestniczyło ponad 20 partnerów lokalnych, organizacji pozarządowych, agencji i władz lokalnych z Niemiec, Francji, Polski, Włoch i Szwecji. Większość z nich nie miało żadnego doświadczenia w zakresie realizacji projektów UE, a uczestnictwo w dużym projekcie UE przyniosło im wiedzę i odwagę niezbędną do dalszych działań w ramach innych programów UE.

Dla niektórych z nich było to również swego rodzaju przebudzenie jeśli chodzi o tematykę łagodzenia zmian klimatu i przystosowania do nich. Doświadczenie pokazało, że nawet przy pewnej dozie początkowego oporu połączonego z niedowierzaniem, problem ten został w krótkim czasie zaakceptowany jako część najważniejszej misji polegającej na stałym podnoszeniu ogólnego standardu życia mieszkańców.
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej oferują wyjątkową szansę realizacji pewnych działań w mniejszej skali. Państwa gmina nie musi poświęcać znaczących środków, ani opierać całej swojej przyszłości na niepewności związanej z rezultatem projektu. Zamiast tego, projekt stanowi formę wsparcia dla Państwa zwyczajowych czynności i „badania” nowych możliwości i schematów, które można następnie rozwinąć. Z tego względu, zaleca się, aby gminy brały aktywny udział w projektach europejskich. Wystarczy spojrzeć na 11 podprojektów EnercitEE i ich uczestników. Uzyskane przez nich doświadczenie i wiedza specjalistyczna nie zostaną zapomniane – to właśnie oni będą prowadzić przyszłe działania. Czy stać Państwa na to, aby pozostać w tyle?
Kto wie, jakie nowe koncepcje i ambicje mogą wyniknąć z projektu współpracy? Coś, czego być może nigdy nie planowano ani nie omawiano – kompletnie nowa wizja…