W jaki sposób Wspólny Sekretariat Techniczny w Lille odbiera Miniprogram Interreg IVC EnercitEE

Autorzy: Johanna Bähn (kierownik ds. finansowych) oraz Silke Brocks (kierownik projektu), Wspólny Sekretariat Techniczny INTERREG IVC

„Uczenie się poprzez wymianę doświadczeń – EnercitEE do INTERREG IVC”

Niniejsze ostateczne wydanie biuletynu EnercitEE to dla INTERREG IVC szansa, aby przyjrzeć się temu, co projekt ten wniósł do programu. Międzynarodowy program współpracy działa pod hasłem „Regiony Europy dzielące się rozwiązaniami”, którego najwyraźniejszym przejawem są takie projekty jak właśnie EnercitEE. Regiony o odmiennych podejściach do strategii energetycznych lecz stojące przed tym samym wyzwaniem osiągnięcia celów 20-20-20 wspólnie poszukiwały najlepiej dopasowanych reakcji.
Silke BrocksW projekcie INTERREG IVC takie współdziałanie nazywany „learning by sharing” („uczenie się poprzez wymianę doświadczeń”). Współpraca międzyregionalna jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi dostępnych regionom w celu poprawy ich własnej polityki i jej instrumentów, bez potrzeby budowania wszystkiego od samego początku.
Mamy satysfakcję widząc, że rezultaty EnercitEE okazały się lepsze, niż to w niektórych aspektach początkowo zakładano: zidentyfikowano większą liczbę dobrych praktyk oraz większa liczba członków personelu poszerzyła swoją wiedzę w tym zakresie niż wcześniej planowano, natomiast w wyniku projektu powstało kilka działań pobocznych. Co więcej, z radością przyjęliśmy fakt, że przynajmniej pięć polityk regionalnych zostało usprawnionych. Przykładowo, Strategia Rozwoju Regionalnego Dolnego Śląska została poddana istotnej aktualizacji w roku 2012. Dzięki partnerom EnercitEE nowa strategia obejmuje propozycję ustanowienia regionalnej agencji energetycznej. Dla programu jest to wyraźny przykład korzyści płynących ze współpracy. Owe nadzwyczajne rezultaty byłyby niemożliwe do osiągnięcia bez niezwykle silnego zaangażowania partnerów regionalnych EnercitEE, którzy zmobilizowali 47 partnerów w ramach 11 podprojektów. Mogliśmy również osobiście poznać ogromny profesjonalizm oraz serdeczność i przyjacielskie relacje współpracujących partnerów podczas spotkań, w których mieliśmy okazję uczestniczyć.

Johanna BähnPartnerstwo EnercitEE było jednym z 204 finansowanych projektów współpracy międzyregionalnej – jest to doborowe towarzystwo, zważywszy na fakt, że w okresie 2007-2013 do programu wpłynęło ponad 1350 wniosków. Ogółem ponad 2350 organizacji publicznych uczestniczy w projektach współpracy dotyczących dziesięciu różnych obszarów tematycznych. Biorąc pod uwagę istnienie „masy krytycznej” projektów i partnerów zajmujących się podobnymi kwestiami, program postawił przed sobą cel polegający na wykorzystaniu dobrych praktyk zidentyfikowanych przez projekty przez niego finansowane. Działanie to skupia się na gromadzeniu, analizowaniu i rozpowszechnianiu wiedzy tematycznej uzyskanej z projektów zajmujących się tym samym zagadnieniem. Celem jest wykorzystanie uzyskanej w ten sposób wiedzy na korzyść władz lokalnych i regionalnych w Europie oraz wspierania twórców polityki w osiąganiu lepszych efektów na poziomie lokalnym, regionalnym i europejskim.
EnercitEE był jednym z 12 projektów zajmujących się dziedziną „Efektywności energetycznej”. Dobre praktyki zidentyfikowane przez partnerów EnercitEE oraz inne podmioty zostały poddane analizie specjalistycznej i porównawczej. Powstały po roku pierwszy raport – dostępny na stronie www.interreg4c.eu/capitalisation – przedstawia kompleksowy opis aktualnego stanu wiedzy na temat polityki w zakresie efektywności energetycznej w Europie. Podkreślono kilka spośród dobrych praktyk EnercitEE, które uznano za szczególnie korzystne dla innych regionów.

            < Download >                                   < Download >

Pragniemy podziękować wszystkim partnerom EnercitEE za te cenne rezultaty, a w szczególności za bardzo dobrą i przyjemną współpracę przez ostatnie 4 lata.