Trzecie sympozjum EnercitEE w październiku 2012 r. w Lipsku


Sarah Nilsson, Kierownik Komponentu 3 EnercitEE

Przedstawiciele wszystkich 11 podprojektów wymienili doświadczenia podczas kilku sesji

Pierwsza część Sympozjum należała do 11 Partnerów Wiodących ze wszystkich podprojektów EnercitEE, którzy składali sprawozdania ze swojej wspólnej pracy, poczynionych postępów i pośrednich rezultatów. Każdy z partnerów opisywał potencjalne korzyści i wyniki swoich przedsięwzięć. Partnerzy dzielili się również swoimi największymi sukcesami, wyzwaniami, doświadczeniami i udoskonaleniami, które udało im się wprowadzić w zaangażowanych regionach w trakcie realizacji projektu. Uczestnicy omawiali także przyszłe projekty.
Więcej informacji o rezultatach podprojektów można znaleźć tutaj.

EPBD – jak to się robi?

Część II sympozjum skupiła się na temacie specjalnym pt. „Efektywne energetycznie budynki i innowacje" i wnikliwej analizie związanych z tym tematem rozwiązań i realizacji w zakresie polityki EE w regionach EnercitEE. Odbyło się również szkolenie i dwa warsztaty, na których omówiono różne aspekty budynków efektywnych energetycznie. Kiedy porównaliśmy sposoby, w jakie regiony i kraje realizują Dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), uświadomiliśmy sobie, jak duże różnice występują na tym polu. Nie tylko monitoring prowadzony jest w różny sposób, odmienne są także metody realizacji. Wygląda na to, że wszystkie kraje z wyjątkiem Szwecji i Polski podjęły autentyczną próbę realizacji zapisów Dyrektywy. Szwecja zaproponowała utrzymanie obowiązującego prawa budowlanego, zaś Polska ma trudności z egzekwowaniem Dyrektywy. Szwecja nie oferuje finansowania ani wsparcia realizacyjnego, a rząd stara się znaleźć sposób, by powstrzymać władze lokalne przed uchwaleniem bardziej rygorystycznych niż ogólnokrajowe zasad w zakresie wydajności energetycznej dla nowych budynków. Polska zapewnia wprawdzie finansowanie ze strony państwa, ale występuje problem braku wiedzy i 'luki komunikacyjnej' pomiędzy różnymi podmiotami zaangażowanymi w realizację.

Niemcy, Francja, Włochy – wszystkie te kraje dysponują surowymi przepisami oraz oferują dotacje, które wspomagają realizację Dyrektywy. Jednak i tutaj nie brakuje problemów. Jako główną przeszkodę w realizacji każdy region wymieniał wysokie koszty działań związanych z zapewnieniem efektywności energetycznej w istniejących budynkach. W powszechnej opinii Unia Europejska co prawda podejmuje decyzje w sprawie EPBD, ale nie zapewnia środków ani narzędzi na jej realizację. Eksperci pytali o dotacje, ale również o inne narzędzia takie jak instrumenty finansowania i pożyczki.

Wizyta studyjna

Na koniec wspomnieć należy o wizycie studyjnej w szkole Wilhelm-Ostwald-Gymnasium Leipzig (Lipsk), która została wyremontowana, by odpowiadać standardom budynku pasywnego, służącej przekazaniu dobrych praktyk zgodnie z intencjami seminarium. Zaprezentowano zaawansowany system monitoringu oraz sterowania wentylacją i ogrzewaniem, w który wyposażono szkołę. Można było również obserwować próbę szczelności budynku (test Blower Door), w trakcie której przekonaliśmy się, że konstrukcja jest naprawdę szczelna.

Więcej informacji nt. Trzeciego Sympozjum EnercitEE (podsumowanie, prezentacje itd.): EnercitEE website