Artykuł: INTERREG IVC od kuchni – sprawozdanie terenowe Steffi Hänig


Hallo, Bonjour, Halo, Hej, Hola,

W projekcie PraTLA (szkolenia praktyczne w samorządach lokalnych) uczestniczyłam prawie od samego początku. Miałam okazję poznać go z obu stron – jako studentka i koordynatorka projektu.

Dzięki PraTLA w kwietniu 2011 r. wyjechałam do Szwecji, aby odbyć staż i szkolenie praktyczne w Energikontor Sydost – Agencji Energetycznej Południowo-Wschodniej Szwecji (ESS). Po drodze zatrzymałam się w Växjö, by wziąć udział w I Międzyregionalnym Sympozjum EnercitEE dotyczącym efektywnej energetycznie produkcji i dystrybucji ciepła/energii, a następnie wyruszyłam w dalszą podróż do Oskarshamn, gdzie zostałam serdecznie przyjęta przez Rogera Gunnarssona. W jednej chwili wszystkie moje obawy prysły i nabrałam pewności, że mój pobyt w Szwecji i ESS będzie dla mnie pozytywnym doświadczeniem. W każdej chwili mogłam zadawać pytania moim współpracownikom i przez cały okres stażu czułam się jak członek zespołu. Program wiele mnie nauczył – zarówno od strony zawodowej, jak i osobistej. Był to niezapomniany pobyt – a przyczyniły się do tego wszystkie spotkane przeze mnie osoby i doświadczenia, które stały się moim udziałem. W sytuacji, gdy student po raz pierwszy wyjeżdża za granicę czy też gdy stawia pierwsze kroki w otoczeniu biznesowym, wsparcie lokalne jest nie do przecenienia. Źródłem mojego ogromnego zaangażowania w projekt PraTLA była nie tylko możliwość pobytu za granicą, ale również koncepcja wspierania przez studentów projektów efektywnych energetycznie w samorządach.

Z zadowoleniem przyjęłam możliwość dalszej pracy w PraTLA. Przejście na stanowisko koordynatora projektu dokonało się w sposób płynny. W lutym 2012 r. po raz pierwszy spotkałam się z pozostałymi partnerami projektu. Od samego początku nasza współpraca opierała się na wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Współpraca europejska z partnerami PraTLA oraz z innymi partnerami EnercitEE pozwoliła mi na szybkie zdobywanie informacji z pierwszej ręki od przedstawicieli z innych krajów. Lepiej poznałam własne motywacje, a metoda współpracy z innymi sprawiła, że poczułam się bogatsza wewnętrznie – dzięki projektowi poszerzyłam swoje horyzonty. Tym trudniej było żegnać się ze wszystkimi po trzecim i ostatnim spotkaniu międzyregionalnym, które odbyło się 21 września 2012 r. w Zittau/Saksonia.

Miniprogram INTERREG IVC EnercitEE nie tylko pozwolił mi spełnić marzenia, umożliwił również kontakt ze wspaniałymi ludźmi, od których mogłam się wiele nauczyć, dzieląc się doświadczeniami z partnerami w Europie i tworząc sieci dla biznesu przyszłości.

                                       Steffi Hänig,  koordynatorka projektu PraTLA