Zatwierdzone podprojekty EnercitEE po drugim zaproszeniu do składania ofert.


E-FoxES – Energy saving Foxes in European Schools
(energooszczędne „lisy” w europejskich szkołach)

Wiodący partner podprojektu:
Centrum Innowacji Bautzen (Saksonia)

Uczestnicy podprojektu:
Agencja Energetyczna Południowo-Wschodniej Szwecji
(Smaland (Kalmar i Kronoberg)/Blekinge),
Prioriterre (Haute-Savoie)

Całkowity budżet:   216.310,00 EUR

Propozycja E-FoxES została złożona w ramach priorytetu 2 “Polityka zwiększania świadomości (gry i konkursy związane z efektywnością energetyczną)”.

Celem E-FoxES jest przyczynienie się do zmiany zachowań obywateli w zaangażowanych regionach EnercitEE związanych ze zużyciem energii. Przede wszystkim, projekt sprawi, że uczniowie pomyślą o oszczędzaniu energii i efektywności energetycznej. W tym celu przez partnerów podprojektu organizowane będą międzyszkolne konkursy energooszczędności. Forma konkursów będzie wspólna, o formule wcześniej opracowanej. Partnerzy projektu sprawdzą wspólną koncepcję w projektach pilotażowych, wymienią się doświadczeniami i zaoferują rozwiniętą i sprawdzoną formę konkursu dalszym zainteresowanym miastom i regionom. E-FoxES zbada najważniejsze czynniki sukcesu konkursów oszczędzania energii wśród uczniów europejskich miast i regionów. W podsumowaniu znajdą się wyniki i doświadczenia oraz rekomendacje odnośnie przyszłych konkursów. Decydenci, członkowie komisji i inni interesariusze zostaną zaproszeni na publiczną ceremonię wręczenia nagród. W ten sposób, poza biorącymi udział w konkursach uczniami, duża liczba obywateli otrzyma zachętę i motywację do tego, aby zastanowić się nad nowym stylem życia opartym na zmniejszonej emisji dwutlenku węgla.

ActEE – Actions and communication Tools about Energy Efficiency
(działania i narzędzia komunikacyjne w zakresie efektywności energetycznej)

Wiodący partner podprojektu:
Mountain Riders (Haute-Savoie)

Uczestnicy podprojektu:
DAPT – Wydział Architektury i Urbanistyki
(Emilia-Romagna),
Agencja Rozwoju Regionalnego “ARLEG” S.A. (Dolny Śląsk)

Całkowity budżet:   129.096,00 EUR

Propozycja ActEE została złożona w ramach priorytetu 4 podprojektu „Promocja i wymiana przykładów dobrych praktyk obywateli w zakresie efektywności energetycznej”.

ActEE zmierza do odnajdywania i rozpowszechniania dobrych praktyk w dziedzinie narzędzi komunikacyjnych, które pozwolą na stworzenie wieloletnich, skutecznych i ekologicznych rozwiązań. Ocena istniejących narzędzi połączona z doświadczeniami partnerów pozwala ActEE na rozwinięcie pakietu narzędzi komunikacyjnych o niższych kosztach i większym oddziaływaniu. Do działań projektu należy badanie regionalnych dobrych praktyk w komunikowaniu efektywności energetycznej, wymiana tych praktyk pomiędzy partnerami i eksperymentowanie z narzędziami stosowanymi w zaangażowanych krajach. Projekt ma za zadanie dotarcie do obywateli w zaangażowanych krajach, w korzystny sposób zmieniając ich zachowania i podejście konsumpcyjne. ActEE adresowane jest do obywateli, środowisk opiniotwórczych i decydentów, zaś oddziaływać ma poprzez targi, imprezy i nowe narzędzia komunikacyjne, takie jak kampanie marketingowe, klipy wideo i media. Naszym celem jest połączenie radosnego, pozytywnego podejścia i innowacyjnych narzędzi komunikacyjnych z merytorycznym podejściem naukowym.


GRACE – Grants and other incentives for cost and energy efficiency
(dofinansowanie i inne zachęty do rozwijania efektywności energetycznej i oszczędności)

Wiodący partner podprojektu:  Centrum Innowacji Bautzen (Saksonia)

Uczestnicy podprojektu:
Wrocławskie Centrum Badań EIT+ Ltd. (Dolny Śląsk),
Agencja Energetyki i Zrównoważonego Rozwoju w Modenie(AESS), (Emilia-Romagna)

Całkowity budżet:   129.150,00 EUR

Propozycja GRACE została złożona w ramach priorytetu 5 podprojektu “Wymiana zachęt i programów dofinansowania dla obywateli”.

Celem podprojektu GRACE jest dokonanie analizy kosztów rzeczywistego oddziaływania publicznych i prywatnych programów finansowania na efektywność energetyczną obywateli i społeczności. Bieżące programy będą oceniane według liczby zaangażowanych beneficjentów, ich satysfakcji, oszczędzonej energii i obniżonej emisji dwutlenku węgla. Partnerzy podprojektu promować będą korzystne przykłady inicjatyw lokalnych i prywatnych, na przykład obiecujące projekty społeczne dla swoich obywateli. Wyniki projektów pilotażowych w regionach partnerskich dotyczące nowych instrumentów finansowych, w tym funduszy odnawialnych i środków związanych z opodatkowaniem, zostaną poddane szczegółowej analizie. Władze regionalne, które odpowiadają za zachęty i dofinansowanie dla obywateli będą w projekt zaangażowane  bezpośrednio. Pod koniec projektu sformułowane zostaną sugestie na temat tego, jak dalej rozwijać istniejące programy lub tworzyć nowe programy finansowania.

EEMTE – Energy Efficiency in Municipality – Training and Exchange of experience  (efektywność energetyczna w gminie – szkolenie i wymiana doświadczeń)

Wiodący partner podprojektu:
Gmina Jelcz-Laskowice (Dolny Śląsk) 

Uczestnicy podprojektu:
Miasto Leipzig (Saxony),
Gmina Cluses (Haute-Savoie),
Gmina Oskarshamn
(Smaland (Kalmar and Kronoberg)/Blekinge,
Prioriterre (Haute-Savoie)

Całkowity budżet:   231.750,00 EUR

Propozycja EEMTE została złożona w ramach priorytetu 7 podprojektu “Narzędzia szkoleniowe w zakresie efektywności energetycznej dla pracowników władz publicznych i wymiany wiedzy”.

Celem EEMTE jest wspólne opracowywanie materiałów informacyjnych i szkoleniowych, jak również instrumentów szkoleniowych. W celu zapewnienia zintegrowanego podejścia do rozwiązywania problemów związanych z poprawą efektywności energetycznej, zaznajomienia władz i pracowników instytucji publicznych z obowiązującymi przepisami prawnymi, oraz wymiany doświadczeń i dobrych praktyk organizowane będą kursy połączone z prezentacjami i demonstracjami. Metodologia i instrumenty szkoleniowe rozwinięte w ramach projektu będą promowane i udostępniane lokalnym interesariuszom (władze publiczne różnych szczebli). Dodatkowo, partnerzy EEMTE stworzą ogólny przegląd istniejących koncepcji szkoleniowych i, wychodząc od niego, zapewnią rekomendacje dotyczące dobrych koncepcji szkoleniowych. Każdy z partnerów będzie mógł dopasować te ogólne zalecenia do potrzeb i konkretnych aspektów danego regionu.


FIPREC – Financing instruments, by Potential and Requirements of Energy saving Contracting (Instrumenty finansowe, według potencjału i wymagań, mające związek z energooszczędnością w zakresie kontraktów)

Główny uczestnik podprojektu:
CISA scarl – Centrum Innowacji Bezpiecznych dla Środowiska
(Emilia-Romagna)

Uczestnicy podprojektu:
Saksońska Agencja Energetyczna – SAENA GmbH (Saksonia),
Gmina Oława (Dolny Śląsk)

Całkowity budżet:   129.616,00 EUR

Propozycja FIPREC została złożona w ramach priorytetu 8 podprojektu “Instrumenty finansowania jako polityka dla władz lokalnych”.

Celem ogólnym jest przyczynienie się do rozwiązania praktycznych problemów w partnerstwie publiczno-prywatnym i finansowaniu projektu, które pojawiły się w interwencjach w sektorze energetycznym, szczególnie tam, gdzie zyski finansowe wymagają długiego czasu, podczas gdy środki dla efektywności energetycznej w ostatecznym użytkowaniu rzadko przynoszą produkty finansowe, które nie wymagają gwarancji lub poręczeń majątkowych. W ramach FIPREC kroki podejmowane w kierunku energooszczędności, które mogą być łatwo wdrażane i realizowane przez władze lokalne, w budynkach i zakładach technologicznych powinny być rozwijane, podczas gdy w tym samym czasie, środki finansowe powinny być oszczędzane. Poza redukcją rocznych kosztów energii, istnieje możliwość przeprowadzenia wymaganych remontów sprzętu technicznego przez społeczności i lokalnych decydentów bez użycia kapitału własnego. Grupy docelowe to lokalni decydenci, społeczności i przedsiębiorstwa. FIPREC odegra wiodącą rolę w dziedzinie ESC (miasta zrównoważonego rozwoju). Inne regiony będą mogły uczyć się na podstawie dostępnych wyników i doświadczeń. Mogą one otrzymać impuls do rozwinięcia takich modeli ESC.