Artykuł wstępny: EnercitEE i wymiana doświadczeń


Posiadamy już duży zasób wiedzy i doświadczenia na temat tego, jak podchodzić do różnorodnych aspektów efektywności energetycznej i usprawniać je.

Wiemy, w jaki sposób należy traktować niektóre wyzwania na poziomie lokalnym i regionalnym. Mamy doświadczenie jeśli chodzi o politykę, działania i narzędzia. Wiemy, które strategie dobrze służą osiąganiu konkretnych celów. Znamy też drogi, których należy unikać. Możemy poszczycić się sporym praktycznym doświadczeniem w tworzeniu efektywnych energetycznie budynków, efektywnym generowaniu i dystrybuowaniu energii, oraz w organizacji transportu bezpiecznego dla środowiska. Wprowadzane są innowacyjne rozwiązania dla nowego efektywnego energetycznie stylu życia, biznesu, pracy. Zyskaliśmy wreszcie doświadczenie w angażowaniu w nasz projekt obywateli i przedstawicieli władz lokalnych – tak, by byli bardziej świadomi tego, co mogą zrobić i w jaki sposób ich działania mogą być skuteczne.

W każdym z regionów EnercitEE zdobyliśmy różne doświadczenia i poznaliśmy dobre praktyki, którymi warto się podzielić. Dlatego też EnercitEE kładzie duży nacisk właśnie na wymianę doświadczeń.

Jako osoba odpowiedzialna za koordynację wymiany doświadczeń w ramach EnercitEE, z przyjemnością korzystam z okazji, aby przedstawić Wam krótki przegląd naszego podejścia i działań. W naszym projekcie korzystamy z różnych metod dzielenia się doświadczeniami i rozpowszechniania ich poza partnerstwo EnercitEE. Niniejszy newsletter, podręczniki i broszury, nasza strona internetowa, wizyty studyjne, seminaria lokalne i regionalne, szkolenia – to wszystko narzędzia wspierające wymianę, a ostatecznie również przejmowanie doświadczeń i dobrych praktyk. Ogółem w planach jest ponad 30 różnych wydarzeń poświęconych wymianie doświadczeń. Wszystkim działaniom towarzyszą również czynności służące komunikacji i rozpowszechnianiu informacji.

Przewodnik po dobrych praktykach z regionów EnercitEE zostanie opublikowany przed końcem lata 2011 roku i obejmie następujące obszary doskonałości:

  • budynki efektywne energetycznie
  • efektywna produkcja i dystrybucja energii
  • efektywny energetycznie i bezpieczny dla środowiska transport
  • pojawiające się efektywne energetycznie innowacje i technologie
  • zwiększenie efektywności energetycznej poprzez dobrą komunikację i motywację

Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że aby móc osiągnąć cele strategii UE 2020, musimy uczyć się od siebie nawzajem. Z pewnością w naszej pracy potrzebny jest otwarty umysł. Musimy również stawiać przed sobą ambitne cele dotyczące oszczędzania energii, zarówno krótko-, jak i długoterminowe.  Muszą one zostać zaakceptowane i przyjęte na poziomie polityki. Podążajmy za nimi i przekazujmy je społeczeństwu przez lata, dążąc do ich wdrożenia.

Istnieją już skuteczne narzędzia wspierające różne części i etapy tego procesu. Musimy tylko poznać je lepiej, aby móc przygotować je do zastosowania w określonym kontekście regionalnym.

                          Hans Gulliksson, EnercitEE, Kierownik Komponentu 3 
                          (odpowiedzialny za koordynację wymiany doświadczeń)